Nowoczesne rozwiązania w zakresie automatyki pozwalają również na sterowanie oświetleniem. To korzystny wybór dla różnych budynków!

Automatyka budynkowa, które określana jest również skrótem BMS od angielskiego Building Management System, to specjalistyczne systemy zarządzania sterowaniem budynków. Budynki te określane są wtedy mianem inteligentnych. Jednym z rozwiązań stosowanych w ramach systemów BMS jest sterowanie oświetleniem znajdującym się w budynkach i na zewnątrz nich.

Na czym dokładnie polega sterowanie oświetleniem w ramach systemów automatyki budynkowej? Jakie niesie ze sobą korzyści? W jaki sposób można wdrożyć takie rozwiązanie?

Automatyka oświetlenia – co to jest?

Pod pojęciem automatyki oświetlenia znajduje się system pozwalający na automatyczne sterowanie oświetleniem. Najczęściej jest to element większego systemu wiążącego ze sobą różne instalacje oraz urządzenia w konkretnym budynku.

W tym przypadku sterowanie oświetleniem może mieć miejsce zarówno z wykorzystaniem oświetlenia znajdującego się wewnątrz budynków, jak również na zewnątrz nich, na przykład mogą być to:

 • oświetlenie pokojowe
 • oświetlenie ogrodowe
 • oświetlenie ciągów komunikacyjnych
 • oświetlenie pojazdów, parkingów, ulic
 • oświetlenie biurowe
 • oświetlenie hotelowe
 • oświetlenie przemysłowe

Wobec tego sterowanie oświetleniem w ramach systemu automatyki może być zastosowane zarówno w budynkach przemysłowych, handlowych, usługowych czy użyteczności publicznej, jak również w obiektach przeznaczonych do użytku prywatnego – domach jednorodzinnych, a także w mieszkaniach czy apartamentach.

Na czym polega automatyczne sterowanie oświetleniem?

Systemy automatycznego sterowania oświetleniem wykorzystują powiązane ze sobą komponenty, a mianowicie:

 • artykuły oświetleniowe stanowiące źródło światła
 • czujniki, na przykład czujniki ruchu, obecności osób, czujniki zmierzchowe reagujące na natężenie światła
 • odpowiednie sterowniki
 • integrowane systemy zarządzające sterowaniem

Przykładowo, system pozwalający na automatyczne sterowanie oświetleniem uruchomi je w momencie, w którym w zasięgu czujnik pojawi się osoba lub zostanie dostrzeżony ruch, a wyłączy je wtedy, gdy osoba czy ruch będą znajdowały się poza zasięgiem czujnika. Takie rozwiązania można stosować zarówno w przypadku oświetlenia wnętrz, jak również na zewnątrz.

Na zewnątrz często wykorzystuje się sterowanie oświetleniem z wykorzystaniem czujników zmierzchu. Włączają one źródła światła przy niskim natężeniu światła, czyli po zmierzchu, natomiast wyłączają je po wschodzie słońca. Takie rozwiązanie znajduje zastosowanie przy dekoracyjnym oświetleniu ogrodów, oświetleniu podjazdów, ulic, parkingów.

Jakie korzyści niesie ze sobą automatyczne sterowanie oświetleniem?

Nowoczesne systemy pozwalające na sterowanie oświetleniem niosą ze sobą wiele korzyści zarówno w przypadku użytku profesjonalnego, jak również domowego.

Przede wszystkim zapewniają wyjątkowy komfort – dzięki nim można efektywnie korzystać z oświetlenia bez potrzeby jego każdorazowego uruchamiania i wyłączania. To przekłada się również na większe bezpieczeństwo, na przykład zmniejsza ryzyko upadków i urazów.

Nie bez znaczenia jest również argument finansowy – stosowanie systemów sterujących oświetleniem pozwala na oszczędzanie energii elektrycznej, ponieważ automatyka spowoduje wyłączenie niepotrzebnego źródła światła.

Warto także wskazać, że sterowanie oświetleniem może być powiązane ze systemami symulacji obecności mieszkańców, co zmniejsza ryzyko włamań. Produkty automatyki przemysłowej i budowlanej można znaleźć w ofercie Sabur.