Dostępna współcześnie automatyka budynkowa to szereg rozwiązań służących do uzyskania jeszcze lepszych parametrów pracy budynków.

Systemy inteligentnego budynku, systemy zarządzania budynkami (Building Management System – BMS) czy też po prostu automatyka budynkowa – to wspólne określenia stosowane na zaawansowane technicznie budynki.

Dzisiaj automatyka budynkowa spotykana jest coraz częściej w różnych obiektach – zakładach przemysłowych, na lotniskach i dworcach, w centrach handlowych, biurowcach, a także w domach jednorodzinnych.

Dzięki swojej szerokiej funkcjonalności automatyka budynkowa może stanowić skuteczne wsparcie działania całego budynku – zależnie od jego specyfiki i indywidualnych potrzeb użytkowników. Jakie dokładnie obszary mogą obejmować tego rodzaju systemy?

Sterownie oświetleniem

Jedną z podstawowych funkcjonalności spotykanych w różnych systemach automatyki budynkowej jest sterowanie oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznymi budynków.

Sterowanie artykułami oświetleniowymi może odbywać się wtedy w oparciu o czujniki takie jak czujniki obecności osób w pomieszczeniach, czujniki ruchu, czujniki natężenia światła, czyli tak zwane czujniki zmierzchowe.

Automatyczne sterowanie oświetleniem pozwala na poprawę komfortu i bezpieczeństwa korzystania z budynku, a także zmniejsza koszty energii elektrycznej przez wyłączanie oświetlenia wtedy, gdy nie jest ono potrzebne.

Sterowanie ogrzewaniem, klimatyzacją i wentylacją

Systemy takie jak automatyka budynkowa również zajmują się zarządzaniem instalacjami ogrzewania, klimatyzacji oraz wentylacji.

Zautomatyzowana instalacja może ogrzewać budynek tylko wtedy, gdy będzie taka potrzeba, na przykład na podstawie danych pobranych z czujników temperatury czy też indywidualnych ustawień użytkownika. To powoduje zmniejszenie kosztów ogrzewania, a także przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.

System automatyki budynkowej może również zarządzać działaniem układów klimatyzacji i wentylacji i uruchamiać je w zależności od parametrów temperatury, wilgotności czy zanieczyszczenia powietrza.

Sterownie systemami bezpieczeństwa

Systemy bezpieczeństwa takie jak systemy alarmowy, monitoringowy, kontrola dostępu i system przeciwpożarowy (PPOŻ) również mogą być kontrolowane przez automatykę budynkową.

Wchodzące w skład systemu detektory pozwalają na szybką reakcję w razie prób dostania się niepożądanych osób do budynku lub jego części. System może wtedy alarmować zarządcę budynku o zdarzeniu, a także może przesyłać informacje do odpowiednich służb – firm ochroniarskich, na Policję.

Systemy zarządzania rozdzielnicami elektrycznymi oraz UPS

W wielu budynkach ważne jest również efektywne zarządzanie rozdzielnicami elektrycznymi oraz UPS.

W tym przypadku również pomóc może automatyka budynkowa, która pozwala na tworzenie odpowiednich rozwiązań służących do jeszcze efektywniejszego zarządzania energią – także w awaryjnych sytuacjach.

Automatyka budynkowa – skorzystaj z pomocy ekspertów!

Zatem nowoczesna automatyka budynkowa to rozbudowane systemy, które pozwalają na jeszcze wygodniejsze, bezpieczniejsze, a także bardziej oszczędne korzystanie z budynków różnych typów.

Aby automatyka budynkowa okazała się przyszłościową inwestycją, warto powierzyć zadania w tym właśnie zakresie ekspertom z wieloletnim doświadczeniem. Firma Sabur specjalizuje się w dostarczaniu nowoczesnych rozwiązań automatyki budynkowej i zapewnia swoim klientom kompleksową obsługę w tym właśnie zakresie.

Więcej informacji związanych z ofertą firmy Sabur.