Dzięki zaawansowanym komputerom przemysłowym możliwe jest skuteczne prowadzenie szeregu procesów przemysłowych.

Komputery towarzyszą nam na co dzień. Używane są nie tylko w celach osobistych, ale również jako wsparcie procesów przemysłowych. W tym przypadku wykorzystywane są zaawansowane komputery przemysłowe, które znacznie różnią się od zwykłych komputerów PC.

Czym jest komputer przemysłowy? Jak jest zbudowany? Gdzie komputery tego rodzaju znalazły swoje zastosowanie?

Czym są komputery przemysłowe?

Komputerami przemysłowymi nazywa się takie komputery, które przeznaczone są do działania w warunkach przemysłowych, czyli często w bardzo specyficznych, wymagających warunkach, w których nie mogą działać wszystkie rodzaje komputerów.

W związku z tym komputery przemysłowe charakteryzują się większą niż zwykłe PC trwałością, wytrzymałością i odpornością, dlatego też mogą być one używane bez obaw w kontrolowaniu kluczowych procesów.

Przykładowo, komputer przemysłowy może być używany w skrajnych warunkach temperaturowych, w miejscach, w których występuje duże zapylenie, wibracje, ważne jest zachowanie odpowiedniego poziomu sterylności czy pojawia się zagrożenie wybuchem.

Najczęściej spotykane warianty komputerów przemysłowych:

  • komputery panelowe
  • komputery panelowe przeznaczone do instalacji na ramieniu i podwieszania
  • komputery do zabudowy w szafach rack
  • komputery typu BOX

W użyciu znajduje się wiele różnych typów komputerów przemysłowych. W zestawieniu ze zwykłymi komputerami PC są one na ogół mniejsze i lżejsze, ponieważ nie muszą być wyposażone we wszystkie używane osobistych komputerach komponenty. Nie posiadają także wentylatorów.

Takie komputery przemysłowe są tworzone z myślą o pracy przez 24 godziny na dobę, dlatego ważna jest ich niezawodność, aby nie doprowadziły one swoimi awariami do zaburzenia procesów, którymi zarządzają.

Urządzenia tego rodzaju mogą być też rozbudowywane, na przykład przez dodawanie określonych modułów. W ten sposób komputer przemysłowy może by dopasowany do konkretnych potrzeb, bez potrzeb wymiany na nowy model.

Budowa komputerów przemysłowych

W komputerach tego rodzaju najczęściej stosuje się wydajne procesory odpowiadające za ich wydajność i szybkość działania. Towarzyszą im pamięci Flash, na których instaluje się systemy operacyjne i programy.

Ważnym elementem komputerów przemysłowych są karty sieciowe, za pomocą których mogą one komunikować się z innymi urządzeniami i instalacjami.

Bezpośrednio do płyty głównej komputera można również podłączyć wyświetlacz LCD, który pozwala na łatwą obsługę urządzenia przez wizualizację procesów przemysłowych.

Ze względu na ciągłą pracę komputery przemysłowe wyróżniają się również niskim poborem energii.

Na komputerach przemysłowych instaluje się najczęściej specjalistyczne systemy operacyjne czasu rzeczywistego dopasowane indywidualnie do potrzeb konkretnego zakładu i procesu. Także można instalować na nich popularne systemy operacyjne stosowane na komputerach PC.

Gdzie można zamówić komputery przemysłowe?

Z przykładowymi komputerami tego rodzaju można zapoznać się na stronie ich dostawcy – firmy Sabur.

W jej ofercie znajduje się pełna gama komputerów przemysłowych przeznaczonych dla zakładów zajmujących się produkcją, przetwarzaniem czy przesyłem. Dzięki szerokiej gamie modeli komputerów, a także współpracujących z nimi komponentów firma Sabur jest w stanie zapewnić swoim klientom kompleksową obsługę w ramach tworzenia nowoczesnych systemów sterujących.