Koszty energii rosną z roku na rok. Aby je zmniejszyć, warto rozpocząć monitoring zużycia energii i zarządzać nią jeszcze efektywniej.

Energia elektryczna jest obecnie sporym wydatkiem dla wielu firm oraz dla użytkowników prywatnych. Zapowiadane są także podwyżki, które mają sprawić, że koszty prądu w Polsce będą zaliczały się do grona najwyższych w Europie. Odpowiedzą na rosnące koszty jest monitoring zużycia energii stanowiący podstawę dla wdrożenia programów oszczędnościowych.

Czym dokładnie jest monitoring zużycia energii? W jaki sposób można monitorować jej zużycie? Jak na tej podstawie zmniejszyć koszty?

Na czym polega monitoring zużycia energii?

Monitorowanie zużycia energii pozwala na uzyskanie precyzyjnych informacji o zużyciu danej energii w oparciu o odpowiednie narzędzia.

Aktualnie monitoring zużycia energii najczęściej prowadzony jest z wykorzystaniem automatyki przemysłowej, czyli możliwe jest wtedy automatyczne rozpoznawanie i odczytywanie danych z liczników energii oraz koncentratorów liczników impulsowych.

Nowoczesne systemy tego rodzaju, które bazują na sterownikach PLC, pozwalają również na łatwą rozbudowę i wymianę liczników bez potrzeby wymiany całego systemu na nowy.

Oszczędności na wyciągnięcie ręki

Dzięki systematycznemu monitoringowi zużycia energii możliwe jest zmniejszenie zużycia tej właśnie energii, na przykład poprzez lepsze planowanie zakupów energii i wyboru najlepszych finansowo taryf czy unikanie kar za przekroczenie mocy zamówionej.

Można określić także te obszary, gdzie energia zużywana jest w zbyt dużym stopniu niepotrzebnie, a potem dokonać właściwych modyfikacji, by obniżyć to zużycie.

Systemy te pozwalają na tworzenie złożonych analiz oraz predykcji. Prezentują ostrzeżenia dotyczące zbliżających się przekroczeń.

Wobec tego wspierają zarządzanie zużyciem energii i dzięki temu pozwalają na uzyskanie jeszcze niższych rachunków za prąd.

Monitoring zużycia energii dostępny także on-line

Monitorowanie wskazań może odbywać się nie tylko na miejscu, w obiekcie, w którym energia jest pożytkowana, ale również poza nim.

W tym celu stosuje się systemy monitorujące zużycie energii pracujące w chmurze, czyli wykorzystujące internet do przesyłania i prezentacji informacji. To doskonałe rozwiązanie w przypadku rozproszonych budynków – wtedy ich zarządcy otrzymują do dyspozycji narzędzie umożliwiające dostęp do danych bez fizycznej obecności w danym obiekcie.

Nie tylko monitorowanie zużycia energii elektrycznej

Nowoczesne systemy, dzięki którym możliwy jest monitoring zużycia energii, mogą nie tylko koncentrować się na energii elektrycznej, ale również na innych mediach, które używane są w konkretnym budynku czy procesie.

Dzięki temu możliwe jest uzyskanie kompleksowych informacji dotyczących zużywanych mediów i na tej podstawie można jeszcze efektywniej prowadzić zarządzanie procesami dla jak największych oszczędności.

Oprócz energii systemy monitoringowe mogą również obejmować:

  • gaz
  • wodę
  • energię cieplną
  • i inne media

Jak wdrożyć systemy monitoringu zużycia energii?

Aktualnie rozwiązania w zakresie monitoringu zużycia energii oferowane są przez wielu dostawców.

Kompleksowe rozwiązania w tym właśnie zakresie oferuje firma Sabur, której system zarzadzania i monitoringu zużycia mediów pozwala na pracę on-line – za pośrednictwem internetu.

System zarządzania i monitoringu zużycia mediów od firmy Sabur został nagrodzony Złotym Medalem Targów Automaticon 2018.

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej firmy Sabur pod adresem: https://www.sabur.com.pl/kategoria-produktu/systemy-zarzadzania-energia.