Nowoczesne panele operatorskie wspomagają sterowanie urządzeniami różnych typów – bez potrzeby posiadania specjalistycznej wiedzy.

Panele sterownicze, inaczej panele operatorskie czy też panele HMI od angielskiego Human Machine Interface to komponenty, które pozwalają na komunikację pomiędzy człowiekiem a urządzeniem.

Czym wyróżniają się dzisiejsze panele operatorskie i jak różnią się od tych używanych przed laty? Jakie są ich główne rodzaje? Jak obsługiwane są panele tego rodzaju?

Czym jest panel operatorski?

Pod pojęciem paneli operatorskich znajdują się urządzenia elektryczne, które służą do kontrolowania innych typów urządzeń elektrycznych, które są z nimi połączone. Poprzez obsługę panelu można wtedy kontrolować określone procesy, na przykład procesy produkcyjne czy technologiczne.

Dzisiaj panele operatorskie posiadają bardzo szerokie zastosowanie – używane są między innymi w zakładach przemysłowych, w medycynie, w wojsku, w transporcie, w handlu. Również stanowią nieodzowne elementy nowoczesnej automatyki przemysłowej i automatyki budynkowej.

Pierwsze panele operatorskie, które znalazły się w użytku, były bardzo trudne w obsłudze i wymagały posiadania rozbudowanej wiedzy. Zbudowane były z różnorodnych przycisków, pokręteł, przełączników, liczników, dlatego ich obsługa była skomplikowana i mało intuicyjna.

Dzisiejsze panele operatorskie w niczym nie przypominają urządzeń, które stosowane były przed laty. Nie tylko wyróżniają się znacznie mniejszymi gabarytami, ale również pozwalają na znacznie prostsze kontrolowanie procesów.

Najczęściej spotyka się obecnie panele operatorskie z ekranami dotykowymi, które pełnią również funkcję monitorów prezentujących informacje dotyczące nadzorowanych procesów. Dane prezentowane są w sposób graficzny, zatem przystępny także dla tych osób, które nie posiadają szczegółowej wiedzy.

Główne rodzaje paneli operatorskich:

  • panele dotykowe
  • panele wyposażone w klawiaturę – graficzne i tekstowe
  • panele przenośne – do trzymania w ręce, typu handheld
  • panele webowe – składają się z panelu operatorskiego, sterowników i systemu monitoringu mediów w jednym urządzeniu
  • panele z wbudowaną przeglądarką micro-browser i web-serwerem

Panele webowe i panele z przeglądarkami mogą być obsługiwane również przez internet. To oznacza, że operator nie musi wtedy znajdować się na miejscu i może on kontrolować procesy na odległość.

Panele operatorskie z funkcją programowania

Dużą zaletą obecnie używanych paneli operatorskich jest również możliwość ich swobodnego programowania. Wykorzystuje się wtedy najczęściej otwarte, skalowalne oprogramowanie, które może być rozbudowane w zależności od oczekiwań użytkownika czy specyfiki procesu.

Programowanie paneli operatorskich powoduje, że mogą one uzyskać określone funkcjonalności, dlatego też nie ma wtedy potrzeby zmiany urządzenia na nowe, gdy konieczne będzie wprowadzenie zmian w obsłudze paneli.

Wobec tego panel operatorski może uzyskać określone funkcje, które pozwolą na jeszcze sprawniejsze kontrolowanie procesów.

Gdzie można zakupić panele operatorskie?

Obecnie nowoczesne panele operatorskie dostarczane są przez wiele firm zajmujących się kompleksowym wyposażeniem dla przemysłu, w tym także w ramach automatyki przemysłowej oraz budynkowej.

Jednym z uznanych producentów paneli operatorskich jest szwajcarska firma SaiaBurgess Controls, której wyroby posiadają szerokie zastosowanie w różnych branżach.

Produkty SaiaBurgess Controls w Polsce dostarczane są przez firmę Sabur. Z jej ofertą można bliżej zapoznać się na stronie internetowej: https://www.sabur.com.pl/kategoria-produktu/panele-operatorskie.