Stanowią podstawę wielu nowoczesnych systemów automatyki – sterowniki PLC gwarantują największą efektywność i elastyczność pracy.

Poprzez zastosowanie odpowiednich sterowników możliwe jest uzyskanie jeszcze lepszej kontroli nad szeregiem procesów, instalacji oraz urządzeń. Aktualnie w tym celu najczęściej stosuje się sterowniki PLC, które stanowią nowoczesną alternatywę dla dedykowanych regulatorów.

Czym dokładnie są sterowniki PLC? Jak działają? Jakie jest ich główne zastosowanie?

Sterowniki PLC – co to jest?

Programowalny sterownik logiczny, w skrócie PLC od ang. programmable logic controller to uniwersalne urządzenia wyposażone w mikroprocesory przeznaczone do sterowania pracą innych urządzeń technologicznych.

Obecnie używane sterowniki PLC stanowią alternatywę dla popularnych przed laty dedykowanych regulatorów, które posiadały tylko określony zestaw funkcji i nie były możliwe w programowaniu. W efekcie posiadały także ograniczone zastosowanie.

Nowoczesne sterowniki PLC pozwalają już na wprowadzanie zmian w programie i dzięki temu możliwe jest dopasowanie konkretnego sterownika do potrzeb użytkowników czy środowiska bez potrzeby wymiany komponentu na nowy.

Jak działają sterowniki PLC?

Sterowniki PLC wykonuje swoją pracę na podstawie wprowadzonego do jego pamięci algorytmu w określonym dla niego języku programowania.

Charakterystyczną cechą sterowników PLC jest ich cykliczny obieg pamięci, czyli sterownik wykonuje wtedy po sobie zaprogramowane w nim czynności.

Cykl pracy sterownika:

  • autodiagnostyka
  • odczyt wejść
  • realizacja programu
  • zadania komunikacyjne
  • ustawienia wyjść

Sterownik otrzymuje określone sygnały wejściowe i tworzy odpowiadające im sygnały wyjściowe. Rozkazy te są potem przekazywane do dalszych elementów, z którymi jest połączony, aby kontrolować dany proces.

Funkcyjne sterowniki PLC – łatwe programowanie

Sterowniki PLC są obecnie bardzo często używane w różnych obszarach – zarówno jako wsparcie procesów przemysłowych, jak również jako element automatyki budynkowej, aby wspomnieć tylko o dwóch z nich.

Chociaż są możliwe w programowaniu, to jednak do zmiany ich programu potrzebne jest posiadanie wiedzy w tym właśnie zakresie, czyli znajomość określonego języka programowania.

Aby ułatwić obsługę sterowników PLC, wprowadzono zatem ich rozwinięcie – funkcyjne sterowniki PLC, które są jeszcze prostsze w zarządzaniu i modyfikowaniu nawet przez osoby, które nie posiadają w tej właśnie dziedzinie szerokiej wiedzy.

Funkcyjne sterowniki PLC wykorzystują odpowiednie oprogramowanie, które pozwala na łatwą prezentację ich funkcji oraz ich zmianę z użyciem wizualizacji – przystępnej prezentacji informacji i opcji.

Wobec tego sterowniki funkcyjne to bardzo dobra alternatywa dla starszego wariantu sterowników PLC wymagających wsparcia programistycznego. To powoduje, że są one obecnie wybierane coraz częściej.

Sterowniki funkcyjne Saia PCD od SaiaBurgess Controls

Jednym z przykładów nowoczesnych sterowników funkcyjnych są sterowniki Saia PCD, które produkowane są przez szwajcarską firmę SaiaBurgess Controls. To otwarte komunikacyjnie sterowniki wyposażone w wydajne mikroprocesory i wspierane przez rozbudowane oprogramowanie narzędziowe – dzięki niemu można również zarządzać sterownikami on-line.

Więcej informacji o sterownikach PLC można znaleźć na stronie ich dostawcy – firmy Sabur, która zajmuje się oferowaniem kompleksowych usług w ramach automatyki od przeszło 28 lat.